Френската пица не е особено позната, т.к. родината на пицата е Италия, след това рецептите са американизирани, а пицата която ядем в България в повечето случаи е побългарена рецепта, за да отговаря на вкуса на географските ни ширини.
В действителност пицата предлагана в България е по близка до американска пица – независимо да ли е приготвена с тънка кора или дебела (както е в повечето случаи), плънката върху кората е излишно дебела и калорична.
Въпреки, че пицата на Франция и Италия имат различия относно използваните билки и сирене, имат повече общо помежду си, отколкото пицата по американски и български.
В Италия повечето пици са с плънка състояща се от розмарин, сол и зехтин, при някои пици леко и с усет се ползват няколко резена домати и малко прясна моцарела или шунка, прошуто.
Най-известните видове френска пица са pissaladiere и galette
Pissaladiere представлява плоско хлебче гарнирано със зехтин, в малки количества черни маслини и нарязани домати. Може би най-добрият pissaladiere се предлага и днес в открит пазар разположен в сърцето на старата част на Ница – представлява запечено до зачервяване на пещ с дърва плоско хлебче, което е приятно осолено. Плънката на хлебчето е от местен зехтин и запечен до златисто сладък лук. Комбинацията между кората и плънката е невероятна, колкото и прости да са съставките.
Galette наподобява пай
Galette е нестандартен вид пица в сравнение с италианските рецепти и може би по-скоро наподобява пай, по форма наподобява пица, пече се на пещ и се реже на парчета. В тестото за кората на пицата се слагат масло и захар, а самата кора се пече докато кората остане крехка, а захарта се карамелизира. За плънка се ползват пресни плодове или топинги и сметана.
Други популярни видове пица са Tarte flambee – с плънка състояща се от бекон, нарязан лук и крем сирене и Picholi, с плънка от лук и хамсия. Пица Фортуна