За повечето от майките кърменето през втория и следващите дни става вече в седнало положение. Само в случаите на по-тежко раждане то може да продължи в леглото. Кърменето в седнало положение е много по-удобно за майката. Вие може да седите изцяло в леглото или пък с крака, пуснати от леглото и поставени върху ниска табуретка, така че бебето да бъде настанено удобно във вашия скут. В родилния дом вие още не можете да намерите най-изгодното за вас и за бебето положение, така че кърменето да не изморява нито вас, нито бебето. Но вкъщи опитът ще ви научи.
Количеството на млякото обикновено се увеличава към третия ден, но понякога и по-късно. Това се познава по напрягането на гърдите, което може да се придружава от лека болезненост. Само в много редки случаи родилката може от това да получи и лека треска. Тя говори за задръжка на мляко в гърдите. Затова се вслушвайте в съветите на лекаря и акушерката и изцеждайте млякото от гърдата след всяко кърмене. Така ще се предпазите oт неприятното напрежение в гърдите, от евентуална треска, от възпаление на жлезата и което е най-важно - ще запазите добрата функция на млечните жлези и ще осигурите кърма за своето дете.
И така, щом състоянието ви позволява, кърмете в седнало положение. Това е не само по-удобно, но и по-безопасно. Запомнете: кърмене в легнало положение се допуска само в първите дни. След изписването от родилния дом вече никога не кърмете детето си в леглото, особено нощем, защото ако заспите само за минутка, детето може да бъде задушено от гърдата, която ще натитисне и запуши дихателните му пътища.