Както вече разбрахте, количеството на кърмата се увеличава към 3-4-ия ден, още докато сте в родилния дом. У някои родилки това става едва през следващите дни, та дори и към края на първата седмица. Отделянето на млякото не се влияе много от поемането на повече течности от майката. То зависи много повече от редовното поставяне на бебето на гърдата и от изцеждането й докрай след това. По-ранното или по-късното увеличаване на количеството на млякото е индивидуална особеност. Понякога то бива и фамилна черта - може и вашата майка да се е притеснявала от по-късното идване на кърмата.
Има майки, които съобщават, че въобще не са имали никаква кърма. Има и родилки, чиито гърди не отделят мляко. Затова бъдете спокойни и дочакайте с увереност увеличаването на количеството на кърмата. Това ще стане, защото процесът на отделяне на млякото се ръководи от хормонални въздействия, последващи раждането, и се усилва от сукането на детето. Ако нямате търпение и прибързате да дадете на бебето бутилка с мляко, то може да бъдете сигурни, че вашата кърма наистина ще се загуби. Това ще стане, защото бебето скоро ще предпочете биберона, от който млякото изтича много по-лесно, отколкото от гърдата, и ще се откаже от нея.
И така нека повторим още веднъж: Прииждането на млякото в гърдите може да се забави, но ще настъпи. Бъдете уверени в това, поставяйте детето ту на едната, ту на другата гърда. А нуждите от кърма на малкия човек през първите дни са съвсем малки. Едва към края на седмицата докъм десетия ден то ще започне да поема дневно около 500 грама майчино мляко.