Оставяйте детето само да определи количеството храна, която ще изяде. Може сега то да поеме по-малко. При следващото хранене ще изяде повече. Не оставяйте обаче то да се налага относно вида на храната. Някои бебета мързеланковци искат да ядат само мляко, тъй като супата с хляб и готвеното изискват от тях дъвкане. Подведени от това предпочитание на детето, някои майки оставят децата си да изпиват за денонощие по цял литър, дори литър и половина мляко и нищо друго. Вие разбирате, че това е съвсем погрешно. Не по-малко погрешно е също така през нощта да утолявате жаждата на кърмачето, като му давате да пие мляко.
За да приеме с удоволствие и желание новата храна, подгответе вашето бебе с подходящи думи - например : „Каква сладка кашица или супичка ще ядем сега, колко хубаво мирише...". Дори си дайте вид, че и вие ядете от новата храна! Ако ли бебето все пак откаже, опитайте я, да не би наистина да сте допуснали грешка, например да сте забравили да добавите захар или пък вместо захар да сте сложили сол. Ако въпреки всичко детето упорито отказва новата храна, а трябва да привикне към нея, оставете го, нека постои гладно. Гладът е много добър съветник в тези случаи. След малко пак му предложете новата храна. Но в никакъв случай не насилвайте детето. Така то ще намрази и храната, и вас дори.
Не оставяйте детето нито ден без плод. У нас има такова изо-билие от плодове през всички сезони, че никоя майка не бива да се оправдава, ако не е научила своето дете да яде плодове и зеленчуци. Отначало ги давайте пасирани или настъргани. Ко-гато детето наближи година, предложете му дял плод или резенче от плод, нека се учи да отхапва. Отначало ще му е трудннчко, но ще свикне. Даването на плодове и зеленчуци се налага не само заради техните соли и витамини. Целулозата, която те съдържат, предпазва детето от запек.